poniedziałek, 13 lipca 2015

Niezwykłe właściwości perzu -pospolity chwast czy niedocenione zioło lecznicze?

Omijając wstęp by nie tracić czasu na coś co i tak byłoby wymuszone i nieciekawe chciałabym przejść do rzeczy i pierwszą notatkę rozpocząć od banału.

Perz właściwy Elymus repensJeden z najpopularniejszych chwastów, znienawidzony przez rolników,ogrodników czy gospodynie z własnymi ogródkami. Ile razy,pieląc, ręcznie zaklnęłam wyrywając jedynie łodygę i walcząc potem z mocno trzymającym się podłoża korzeniem .
Oczywiście po krótkim okresie czasu roślinka znowu wesoło pojawi się w naszym świecie i cała zabawa rozpocznie się na nowo.
Mało kto patrząc na tą pospolitą trawę pomyślałby o jej niezwykłych właściwościach leczniczych i to właśnie jej pragnę poświecić pierwszy wpis na tym blogu , którego "natury" opisywać chyba nie muszę  :)

O dobroczynnych właściwościach perzu dowiedziałam się poniekąd przez przypadek . Jak to typowa kobieta zakupiłam w zielarskim herbatkę WSPOMAGAJĄCĄ odchudzanie . ( Dodam ,że nie bardzo było co wspomagać bo żadnego odchudzania oczywiście nie było , ale czułam się o wiele lepiej pijąc ten dobroczynny napar. ) Przeglądając skład bardzo zdziwiła mnie obecność Perzu na pierwszym miejscu w składnikach co dało początek mojemu zainteresowaniu tą rośliną.

Perz wykorzystywano w lecznictwie od wczesnego średniowiecza ,dodam ,że w czasach głodu dodawano do mąki zmielone kłącza perzu co pozwalało  uzyskać sycącą i niezwykle zdrową mieszankę.

Lecznicze cechy tej rośliny  pomagają  przy trądziku , dnie moczanowej czy chorobie reumatycznej . Wykazuje działanie przeciwbakteryjne ,przeciwgorączkowe , żółciopędne oraz moczopędne.

Jednym z zastosowań perzu jest oczyszczanie . Mówi się ,że roślina ta "oczyszcza krew" , perzu  używa się  by jak najszybciej pozbyć się trucizn z organizmu .
Jednym z jego składników są kwasy: glikolowy i glicerowy , przyspieszają one procesy utleniania w tkankach ,dzięki czemu obniża się stężenie szkodliwych materiałów w organizmie .
Zawiera ( w niewielkich ilościach) Inuline - naturalny prebiotyk ,który stymuluje wzrost  korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego,usprawnia prace przewodu pokarmowego. .Inulina obniża cholesterol i poziom lipidów we surowicy krwi,redukuje toksyczne metabolity oraz ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego.
Ziele to zawiera Mannitol ,który działa moczopędnie dzięki czemu nasila się wydalanie trucizn przez nerki.

W kłączach perzu występują również Saponiny ,które mają korzystny wpływ na nasz organizm  , wykazują właściwości moczopędne,wykrztuśne , przeciwzapalne, przeciwbakteryjne,pierwotniakobójcze,przeciwgrzybicze ,przeciwwirusowe ,wzmagają wydzielanie śluzu, pomagają przy procesach wchłaniania pokarmów z jelit do krwi ,pobudzają wydzielanie soku trawiennego, żółci i soku jelitowego , wzmagają trawienie tłuszczów .

Dzięki obecności pochodnych fruktozy nadaje się dla diabetyków . Występuje tutaj trytycyna , cukier nie wchłaniający się w jelicie cienkim a co za tym idzie, nie powodujący zwiększenia stężenia glukozy we krwi .Inozytol bierze udział w gospodarce lipidowej organizmu, gdy jest go za mało podnosi się poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi ,co może skutkować stłuszczeniem wątroby. Cukrzycy przy niedoborze inozytolu są bardziej narażeni na powikłania cukrzycowe w różnych tkankach .

Kłącze perzu wykazuje  też wiele dobroczynnych właściwości dla urody ,w szczególności jeśli chodzi o cerę
Obecność krzemionki działa ochronnie na skórę , hamuje jej starzenie się . Ma duży wpływ na regeneracje naskórka oraz skóry właściwej ,chroni naczynia krwionośne i zwiększa ich elastyczność i odporność.
Krzemionka pomaga również w złagodzeniu stanów zapalnych błon śluzowych, wpływa na ich regeneracje .

Przepisy :
Napar z kłączy
Szklanką wrzątku zalewamy mniej więcej  łyżkę kłączy perzu — wcześniej  rozdrobnionych i wysuszonych, całość odstawiamy na ok. 15 minut,po upływie wyznaczonego czasu przecedzamy..  Napar zażywamy 2-3 razy w ciągu dnia np. po posiłku. Może służyć również do przemywania wszelkich chorób skórnych ze względu na działanie odkażające i powlekające.
Odwar z kłączy
Łyżkę kłączy zalewamy szklanką wody i gotujemy ok. 10 minut Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia pojedzeniu.
Piwo z perzu
Wysuszony perz kroimy na drobne części i gotujemy z drożdżarni i chmielem w taki sposób, jak piwo domowe. Pijemy od 2 do 4 razy dziennie po jednej szklance.


Podsumowując perz właściwy, a w szczególności kłącze perzu  wykazuje dobroczynne działanie właściwie  na...wszystko. Mimo tego nadal pozostaje jednym z najbardziej znienawidzonych chwastów , którego zwalczanie, przez liczne rozłogi , jest bardzo trudne i pracochłonne .
Zastanawiam się czy wiedza ta wpłynie na moje odczucia podczas walki z tą zmorą .
Może.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz